Máte někdy pocit, že vám život proplouvá doslova mezi prsty? Spousta práce, málo času a osobní život? Tento pojem pro vás zní spíše jako pohádka na dobrou noc.
Kdybyste tak alespoň zvládli vše, co máte na svém seznamu úkolů. Bohužel ani to nestíháte.
Ptáte se, co děláte špatně? Určitě znáte lidi, kteří vždy vše bez problémů stíhají a ještě jim zbývá dostatek času pro sebe.
Rozdíl mezi nimi a vámi je ten, že si nedokážete zorganizovat svůj život a aktivity.
Čas se nedá zastavit. Někdy nám utíká rychleji a jindy se plouží šnečí rychlostí. Pokud si ho správně nepřizpůsobíme svým potřebám, nakonec nás nemilosrdně převálcuje.
Time management začíná správnou organizací
Time management není žádná exkluzivní černá magie, kterou umí praktikovat pouze sám Lord Voldemord.
Ve skutečnosti může každý efektivně ovládat svůj čas, pokud se naučí správné organizaci. Bez ní je velmi těžké posoudit, jak důležité jsou jednotlivé úkoly a proč bychom na nich měli pracovat.
Jako první si musíme určit naše cíle a úkoly, které chceme během jednotlivých dnů stihnout.
Díky domu determinujeme, co je pro náš život podstatné a co můžeme s klidem v srdci odložit na později.
1. Zvolte si své cíle
Teď se nebavíme o tom, jestli máte v pátek v plánu uklízet.
Tyto cíle by měly ovlivnit celý váš život. Čeho chcete dosáhnout? Po čem v životě toužíte? Přesně na tyto otázky si zkuste odpovědět. Nejlépe si je zapište na papír.
Mělo by se jednat o pevně a jasně stanovené cíle. Chcete mít hromadu peněz? To je hezké, ale jak velká hromada to bude? Snažte se být velmi konkrétní.
Nebojte se psát detaily. Představte si, jaký styl života by se vám líbil, co chcete mít a proč. Všechno zaznamenejte na papír. Na těchto bodech poté můžete postavit váš time management.
Je to jednoduché. Každý den udělejte alespoň malý krok k tomu, co chcete mít za několik let.
2. Čas vše zorganizovat
Cíle máme určené a teď na nás čeká další krok. Správně je zorganizovat.
Udělejme si dvě kategorie:
- Krátkodobé cíle mohou být splněny během dne či třeba do měsíce. Z hlediska budoucnosti nás významně neovlivní, pokud se nejedná o něco vyloženě důležitého ( např. výlet, úklid, vyřízení nové občanky).
- Dlouhodobé cíle jsou naopak činnosti, na které potřebujete delší období. Může to být půl roku, rok nebo i velmi vzdálené období (Povýšení, naučení se na hudební nástroj, koupě / stavba domu)
Základní fráze jsme si ujasnili a nyní nás čeká jejich organizace.
Představte si vás dlouhodobý cíl a přemýšlejte, jakým způsobem ho můžete dosáhnout. Rozprostřete si ho na několik menších úspěchů, abyste získali cíle pro každý rok, měsíc, týden a den.
Jakmile víte, čeho chcete za rok dosáhnout ( musí se jednat o realistický cíl), jednoduše můžete cíl rozdělit podle měsíčních, týdenních a denních pod úkolů.
Právě v této fázi víte, o co v jednotlivých intervalech usilujete, abyste dosáhli výsledku v budoucnu. Když se ráno vzbudíte, budete vědět, co vás daný den čeká. Získáte důvod udělat to, co jste si určili.
A nejlepší na tom je, že to zlepší i vaši psychiku. Vás život se začne zdát mnohem důležitější a významnější, než před pár dny.
Jen si představte, že každý den uděláte malý krůček k tomu, co vás udělá lepším člověkem. Jak skvěle se potom můžete cítit?
Ke konci si vezměme příklad:
- Cíl na rok – naučit se kreslit lidské tělo.
- Pojďme si říci, co pro to můžeme udělat – začít se učit anatomii těla, každý den kreslit, sledovat naučná videa na ytb, číst užitečné články o kreslení, sledovat art skupiny
- Rozdělte tyto aktivity do měsíců, týdnu a dnů. Kreslit každý den alespoň 10 minut, každý měsíc jiná část těla(za týden se naučit anatomii obličeje, za měsíc zvládnout svaly horní části těla a podobně), každý den sledovat krátké video (5-10 min) o kreslení…
Voilà, věřte tomu, že za rok se toho změní více, než si dokážete představit.
3. Upřednostňování úkolů
Na tuto část máme jednoduchou techniku, kterou vynalezl Dwight D. Eisenhower. Systém rozděluje úkoly do 4 čtverců, u kterých jsou 2 důležité vlastnosti:
- Naléhavost – Tyto úkoly vyžadují vaši okamžitou pozornost. Zda jim svou pozornost věnujete, může, ale také nemusí, být podstatné.
- Důležitost – Úkol je důležitý. Pokud jej neuděláte, může to mít negativní dopad na vás i lidi okolo.
Podívejte se na obrázek a pojďme si říci několik příkladů, kdy se dá tento systém využít:
- Zvonění mobilu – volání na nás naléhá. Pokud to nevezmete co nejdříve, volající to típne a tím pádem se nedozvíte, kdo a proč volal. Může to být důležitá, ale i nepodstatná informace.
- Pravidelně navštěvovat zubaře či prohlídky u doktora je důležité – Pokud to neděláte, je snadné onemocnět nebo zahnat kaz do krajní situace. Momentálně to nemusí být urgentní, ale pokud to budete odkládat příliš dlouho, nemusí se to vyplatit.
- Vyzvednout děti ze školy je nutné i důležité.
- Číst meme, zábavné zprávy či koukat na televizi není důležité ani urgentní.