„Samota neznačí nic dobrého.“ To určitě není pravdivé tvrzení alespoň podle posledních výzkumů. Poznaní vlastní samoty v nás může vybudit celou kupu pozitivních efektů, které ve výsledku mohou pomoci jen a jen nám samotným.
Chybí vám čas, který byste chtěli trávit jen sami se sebou? Je nadmíru důležité, si pro něj prostor najít. Vědecké průzkumy ukazují, že čím více zaneprázdnění jste, tím více si čas, který strávíte jen se svojí osobou, užijete. A hlavně pozitivně nakopnete váš další progres.
Psycholožka Amy Morin na základě provedeného výzkumu vytvořila seznam hlavních důvodů, proč se samotě nebránit a naopak ji aktivně vyhledávat. Podle výzkumu stačí pouhých 10 minut denně k nalezení dosud nepoznané duševní i fyzické harmonie.
Silný jak skála
Jak jednoduché. Provedené studie ukázaly, že pokud se naučíte samotu zvládat a pracovat s ní budete tak pozitivně posilovat vaše prožívání stresových situací. Z dlouhodobého hlediska je pozitivní zvládání samoty vitamínem proti depresím. Samota je v lidech schopná budovat spokojenost a nadšení pro další úkoly. Jen je zapotřebí ji správně uchopit a podávat v malých dávkách 🙂
Dejte prostor empatii
Řekněte si sami. Jakou část dne trávíte v okruhu přátel, partnerů, studentů nebo kolegů? Prakticky celý den, snad kromě spánku, se neustále pohybujete v určitých sociálních skupinách, ve kterých musíte neustále zastávat určitou společenskou roli. Celkově jste tedy celý den v konfrontaci „já versus skupina“.
Pokud jste však v situaci, kdy nejste ovlivňováni těmito externími vlivy (čtěte sami) máte mnohem více času zamyslet se, jak se vy sami i vaše okolí cítí. Vytváříte větší prostor pro empatické vnímání vašeho okolí. Už to samo o sobě pro vás bude v dalším konfrontačním bloku výhodou.
Zaměřte se na vaši produktivitu
Tolik omývané slovíčko dnešní doby. Produktivita. Bohužel se bez ní v dnešním studijním nebo pracovní prostředí prostě neobejdete. Rozlehlé studovny a knihovny nebo i firemní open office vás neustále staví do prostředí, ve kterém musíte nějakým způsobem vnímat vaše okolí. Ať více či méně to ovlivňuje i produktivitu vaší práce.
Nedá se vyloženě tvrdit, že byste měli studovat nebo pracovat pouze sami nebo pouze mezi lidmi. Je dobré pokusit se najít mezi oběma prostředími nějaký kompromis. Naplánovat si vaši práci tak, abyste se pohybovali jak mezi skupinou lidí, tak i sami. V jednoduchosti trocha soukromí bude mít na vaši práci pozitivní dopad.
Kreativita
Když se zmínila produktivita, čert by nás hnal, kdybychom nenarazili i na kreativitu. Další dnes už hodně trendy slovíčko, se kterým se potkáte snad u každého pracovního inzerátu nebo si ho vyslechnete při zadávání projektu. Není však náhodou, že mnoho umělců nebo kreativců často utíká při zpracování úkolů někam mimo civilizaci. Do míst, kde nebudou rozptylovány žádnými dalšími vlivy.
Určitě Vám nechceme radit, abyste po zadání diplomky vzali nohy na ramena a strávili tři týdny v Boubínském pralese. Ale čas, který strávíte o samotě, vám dopřeje prostor pro utříbení myšlenek, najití nových řešení a celkově třeba k odlišnému přístupu, než který jste vymysleli ve skupině více lidí. Máte možnost pracovat a „diskutovat“ pouze sami se sebou. To přímo rozvíjí vaší kreativitu.
Prostor pro tvoření vlastních plánů
Pokud plánujeme, tak většinou společné aktivity. Ať už s přáteli, partnery nebo kolegy. Málokdy si však najdeme chvíli, plánovat si vlastní cestu životem. Samota je ideálním prostorem nejen pro hledání nových plánů a cílů našeho života, ale zároveň slouží i jako ideální chvilka pro „zhodnocení“ vaší aktuální cesty.
Je zapotřebí něco měnit nebo je všechno tak jak si přejete? Právě samota vám na podobné otázky může poskytnout odpovědi, které byste třeba nečekali.
Pro dnešek máte splněno!
Pokud jste se prokousali až sem, máte své dnešní desetiminutové okénko samoty skoro za sebou :-). Zkuste si někdy v klidu popřemýšlet nad tím, jestli by opravdu jednou za čas nestálo za to, si veškeré myšlenky srovnat úplně bez vnějších vlivů. O samotě. Přejeme vám k tomu hodně štěstí!