Jaké rostliny a bylinky se dají užívat o zkouškovém, abyste nemuseli tolik spát, všechno si pamatovali a byli stále svěží? Zn. legální a bezpečné.

S končícím semestrem se přání všech studentů slijí. 1. aby měl den 48hodin, 2. aby nemuseli vůbec spát, 3. aby se jejich mozek zvětšil trojnásobně, 4. aby byli dokonale soustředění jako zenoví mistři, 5. aby měli schopnost všechno si zapamatovat jako Sheldon.

Už jsme se věnovali přirozeně se vyskytujícím látkám, které podporují správné fungování mozku a zlepšují schopnost učení. Dnes se podíváme na rostliny, které mohou významně usnadnit učení.

GUARANA (Paulinie nápojná)

Paulinie nápojná je rostlina pocházející z Jižní Ameriky z oblasti Amazonie. Stimulační účinky plodů této rostliny zvaných guarana jsou známy již stovky let a domorodými kmeny z nich byl připravován stimulační nápoj. Má vysoký obsah přírodního kofeinu – odstraňuje únavu a zlepšuje mentální funkce. Kromě podpory duševní výkonnosti, paměti a energie napomáhá při negativním působení stresu a má detoxikační účinky.

Na rozdíl od kávy v ní nejsou obsaženy karcinogenní látky, které vznikají pražením, což ji činí vhodnou náhražkou kávy. Další výhodou oproti kávě je nižší obsah kofeinu v množství, které se dává do jednoho hrnku horkého nápoje, a i tak nabízí rovnoměrnější přísun povzbuzující látky (kofein se uvolňuje v průběhu 6 – 8 hodin). V porovnání s kávou také k nástupu účinku dochází pozvolněji (v průběhu 60 až 90 minut).

Doporučené denní množství není známo, jelikož účinky na organismus jsou velmi individuální. Stejně jako u kávy je ale třeba dávat pozor na předávkování se kofeinem.

KDE SEHNAT A JAK SE UŽÍVÁ? Můžete ji sehnat jako součást různých nápojů, jako čaj, želatinové kapsle ale i jako tablety.

Rostliny

GINKGO BILOBA

Ginkgo Biloba neboli česky Jinan dvoulaločný je vývojově nejstarší strom na naší planetě. V čínské medicíně jsou jeho účinky známy několik tisíc let. Podporuje centrální nervový systém, odstraňuje deprese a přivádí více kyslíku do mozku, také podporuje krevní oběh a správné prokrvení, snižuje krevní tlak (na rozdíl od kofeinu) – důsledkem čehož je zlepšení paměti, schopnosti soustředit se a snížení únavy. Pro projevení pozitivních účinků je nutné ho užívat alespoň několik měsíců.

KDE SEHNAT A JAK SE UŽÍVÁ? Dá se sehnat ve formě tablet nebo užívat jako čaj.

ŽENŠEN (Panax ginseng)

Rostlina známá především v tradiční čínské medicíně se užívá jako prostředek pro podporu zvýšení celkové energie a vitality. Podporuje paměť a bdělost a působí proti únavě a vyčerpání. Příznivě také ovlivňuje krevní oběh a imunitní systém.

KDE SEHNAT A JAK SE UŽÍVÁ? Z ženšenu se užívá kořen, který se po spaření nebo usušení může užívat syrový. Může se také povařit a vypít jako čaj, nebo z něj připravit prášek, který se přidává do jídla. V dnešní době ho samozřejmě najdete také v tabletách.

BRAHMI (Bacopa moniera)

Extrakty z květiny bacopa moniera se používají jako antioxidant, adaptogen a nervové tonikum. Působí příznivě především na paměť a soustředění a oddalují rychlý nástup únavy a vyčerpání. Používání Brahmi má dlouhou historií v Ajurvédské medicíně (tradiční indická medicína).

Jedná se o jeden z prostředků, u kterého by zvýšené dávky neměly způsobit větší problémy.

KDE SEHNAT A JAK SE UŽÍVÁ? K dostání v kapslích či se užívá sušená ve formě čajů. V syrovém stavu se dá použít jako nahořklé koření.

Rostliny

KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ (Schizandra chinensis)

Další pomocník pro mozek pocházející z Asie. Jde o keř, jehož plody se v čínské medicíně používají mimo jiné jako podpora odolnosti proti stresu, svými účinky totiž přispívá k celkové mentální pohodě. Pomáhá snižovat únavu, zlepšuje schopnost koncentrace a soustředění. Působí antioxidačně, tedy pomáhá chránit buňky před negativním působením volných radikálů.

KDE SEHNAT A JAK SE UŽÍVÁ? Sušené plody lze použít na výluh či jako sušené ovoce, případně roztlouct na prach a přidávat do jogurtů, kaší apod.

GOTU KOLA

Tato nenápadná rostlinka původem překvapivě zase z Asie je kultovní bylinou mistrů jógy. V indické i čínské medicíně zastává tradičně důležité místo. U nás si pomalu získává popularitu i pod českým názvem pupečník asijský.

Podporuje koncentraci a učení, a co je na ní obzvlášť zajímavé, harmonizuje práci mozkových hemisfér. Rovněž působí proti únavě a podporuje odolnost vůči stresu. Kromě toho má nespočet dalších pozitivních účinků na nejrůznější zdravotní problémy.

KDE SEHNAT A JAK SE UŽÍVÁ? Ve formě sušené natě k přípravě čaje, kapslí, tablet či tinktur.

Příště si řekneme něco o tabletách a syntetických přípravcích dostupných v lékárně, které se dají používat pro podporu učení. Někteří z vás je znají pod označením „chytré drogy“.