Finanční poradce? To je přece jasné. Radí lidem, jak mají naložit s penězi. Nebo se rovnou znechuceně ušklíbnete a pomyslíte si něco o otravných pojišťovácích, co vás tahají ven, aby vám místo pokecu o životě valili do hlavy nějaké zaručeně výhodné finanční produkty a nutili vás podepsat cosi, čemu za mák nerozumíte.

Hlavní náplní práce finančních poradců je skutečně pomoci lidem vyznat se v nepřehledné nabídce nejrůznějších finančních produktů a vybrat si takový, který nejlépe odpovídá jejich požadavkům.

Touto činností se dnes ale zabývá tolik společností a jednotlivců, že se mezi nimi můžou snadno vyskytnout ti shora popsaní, nebo takoví, kteří pouze propadli vidině snadno vydělaných peněz a přitom svému oboru nerozumějí. Čímž ovšem sobě, svým klientům i pověsti celého oboru jen škodí.

Pokud jste ale odhodlaní, učenliví, finančnictví vás zajímá a dokážete se kolem sebe dívat s otevřenýma očima, můžete se v tomto oboru stát člověkem na svém místě a začít budovat úspěšnou kariéru.

„K finančnímu poradenství jsem se dostala úplnou náhodou,“ říká moje bývalá spolužačka Alena. „Ve vlaku jsem potkala známého a dali jsme se do řeči. Když mi řekl, že dělá finančního poradce, dostala jsem záchvat smíchu. Než jsem vystoupila, měla jsem domluvený pohovor a smál se pro změnu on.“

Dnes dělá Alena manažerku a lektorku v jedné z našich nejúspěšnějších společností v tomto oboru a na kontě má i mnoho dalších profesních úspěchů.

Začátky pro ni ale nebyly procházkou růžovým sadem: „Na pohovor jsem přinesla svůj červený diplom, ale ředitel se na něj ani nepodíval. Zeptal se mě, v čem jsem dobrá, jaký je můj největší dosavadní úspěch a jak bych na konkrétním příkladu dokázala svou komunikativnost a další předpoklady. Myslela jsem, že jsem v koncích.“

Naštěstí všechno dobře dopadlo, ale to nejtěžší období Alenu teprve čekalo – měsíční školení, zkoušky a vstupní testy. Probíralo se všechno možné, pojištění, investice, hypotéky, spoření, penzijní programy, obchodní techniky, sebeprezentace…

Finanční poradce

Teprve když úspěšně zvládla všechny testy, mohla začít shánět první klienty. „Ze začátku neděláte nic jiného, než že telefonujete, sjednáváte a absolvujete schůzky a tvoříte finanční plány. Byla jsem v jednom kole.“

Setkala se přitom s nějakými zásadními obtížemi nebo překážkami?

„Nejhorší pro mě bylo, že si spousta lidí nechce nechat vysvětlit, o co jde, a myslí si, že jim budu něco nutit. To ale není pravda. Cílem finančního poradenství je především zvyšovat finanční gramotnost, aby se klient nenechal opít rohlíkem.“

Odborníci, kteří posuzovali služby různých finančních poradců pro server měšec.cz, dávají Aleně za pravdu.

Kvalitu poskytnutých služeb hodnotili mimo jiné podle toho, jestli daný poradce prodává nebo skutečně radí. Klient musí vždy dostat více možností výběru a cílem poradce je doporučit produkt, který skutečně nejlépe odpovídá potřebám zákazníka.

Co z toho vyplývá pro vás, pokud chcete zkusit dráhu finančního poradce?

Hlavní je zjistit si co nejvíc informací a než se rozhodnete začít spolupráci, znovu si vše pořádně promyslet. Dejte přitom i na svoje subjektivní dojmy a pocity z pohovoru.

„Existují různé úrovně kvality poskytovaných služeb a kromě toho každému vyhovuje něco jiného, „ říká k tomu Alena. „Není to jen o tom, že si manažer vybírá lidi do týmu, ale funguje to i obráceně.“

Kromě toho vás práce samozřejmě musí také bavit, takže bez motivace pomáhat ostatním a sami tvrdě pracovat se neobejdete.

Alena k tomu dodává: „Když chcete, můžete se všechny odborné věci naučit, občas ale musíte i spolknout svoji pýchu a nechat si poradit od zkušenějších“.

A proč byste do toho podle ní měli jít i vy?

„Mezi jednotlivými poradci a vedením není žádná konkurence, naopak, úspěch jednoho je i úspěchem celku. Proto se můžete na kohokoliv obrátit o pomoc, vládne mezi námi týmový duch a přátelská atmosféra, žádný strach o místo. Firmy jako je ta naše dokáží ocenit schopné lidi a zajistit jim kariérní postup. Za tu námahu to stojí, já bych neměnila,“ uzavírá.

Jak je vidět, práce finančního poradce může být velmi pestrá, ale také náročná. Je potřeba tedy nejen být schopný a ochotný učit se novým věcem, ale i samostatně přemýšlet.

V době internetu není problém vybrat si ke spolupráci společnost s prokazatelnými úspěchy, pomoci vám může například už zmíněný server měšec.cz nebo specializované weby jako například Poradci-sobě.cz nebo FP-finanční poradce.

Nejdůležitější je ale stejně vždycky osobní zkušenost, řiďte se proto svou hlavou a dejte na rady zkušenějších, jenom tak se nestanete otravným pojišťovákem, ale opravdovým profesionálem.

Četl(a) jsi už co dělá office manager?