Arogantní pohled. Falešný úsměv. A už se vám vaří krev v žilách.
Někdy vám člověk nesedne od prvního pohledu. Jindy je to někdo, s kým byste ani u jednoho stolu sedět nechtěli.
Přesto ale někdy nemáte jinou možnost než člověka snášet. Odvedení dobré práce je na prvním místě a tak se musíte naučit s druhým spolupracovat.
Jak ale na to, když vás každá druhá věta vytočí?
1. Neberte si jejich chování osobně
Často slýcháváte komentáře na styl, „Ona mě nesnáší, vim to!“ nebo, „Chce mi vzít místo.“
Automatická reakce je jednoznačná. Začnete to vnímat jako přímý útok na vás. Pravděpodobnější však je, že je toho chování způsobeno osobní historií – špatnými zkušenostmi.
„Nic z toho, co ostatní dělají, je kvůli vám. Jakmile jste imunní vůči názorům a činům druhých, nestanete se obětí zbytečného utrpení.“ – Miguel Ruiz
Proto je důležité se na věci podívat ze širšího pohledu a nebrat si jejich chování osobně. Může se jednat o problémy z dětství nebo nedostatek sebevědomí, ale v každém případě to je o daném člověku, ne o vás.
Nemusíte se snažit spřátelit za každou cenu, ale širší pohled vám pomůže alespoň spolupracovat v práci. Utiší vaše emoce a dodá vám klid.
2. Buďte v místnosti ten dospělý
Chytáte se navzájem za slova, sem tam utrousíte jedovatou poznámku a vás největší cíl je porazit druhého? Tímhle stylem daleko na poradě nedojtete.
Zhluboka se nadechněte a na chvíli vypusťte všechno, co máte proti druhému člověku. Soustřeďte se hlavně na poradu.
Ne nadarmo se říká, že moudřejší ustoupí. Sebekontrola je důležitou vlastností každého člověka. Využívejte ji a ukažte, že jste schopni nechat osobní problémy za dveřmi.
A pokud se vám zadaří, možná se vám při tom povede naštvat druhého ještě více.
3. Kdo je vlastně problém
Někdy se může jednat o nedorozumění. Něco špatně zaslechnete nebo si o druhém uděláte vlastní představu. Kolikrát s člověkem ani nemusíte mluvit a už o něm máte obrázek.
Pokuste se na člověka kouknout znovu. Z nového pohledu, klidně i z jeho pohledu. Co dělá, jaký má život a jak se k němu chováte vy? Není možné, že vám pouze vrací vaše chování?
Někdy se vám také nelíbí spolupracovník, protože má stejné zlozvyky jako vy. Když se na vás odrážejí, nelíbí se vám to. Vlastní chyby pak nejen děláte, ale ještě vidíte okolo sebe. To však není dostatečný důvod k nenávisti.
Nikdo není rád, když ho někdo kritizuje nebo mu říká, co má dělat. Zeptejte se sami sebe, zda jsou požadavky oprávněné. Všechno nemusí být zamýšleno jako útok.
4. Dejte si od člověka pauzu
Jsou chvíle, kdy je čas ustoupit. A v této situaci to platí dvojnásob.
Vztahy v práci ovlivňují naše výkony. A jsou lidé, kteří nám nedovolují být svým nejlepším já. Když máte pocit, že vybouchnete, dejte si od nich pauzu.
Pokud se nejedná o nic nutného, můžete jim například říci, že se jim budete věnovat později.
Nemusíte být hrdinou každou hodinu dne. Můžete se omluvit z konverzace na chodbě, vybrat si den, kdy budete pracovat na dálku, nebo si naplánovat den, který nezahrnuje absolutně žádná setkání s kolegou.
Jistě, nemůže to být každý den. Ale když potřebujete udělat krok zpět, udělejte to.