Rádi si občas po škole nebo práci sednete za počítač a zahrajete si nějakou hru? A napadlo vás, že by se dalo touhle zálibou třeba i něco přivydělat nebo rovnou uživit? I to je dnes díky eSportu možné.
Gaming nebo-li elektronický sport je druh „zábavy“, za který se dá považovat pravděpodobně veškeré hraní nejen počítačových her.
V dnešní době se již opravdu jedná o profesionální sport, který každým rokem roste. Na celém světě se mu věnuje velké množství lidí a ti nejlepší jím vydělávají nemalé finanční částky.
Na mezinárodním turnaji The International 2017 si vítězný tým odnesl na prize money více než 10 800 000 amerických dolarů (243 172 800 CZK). Pro srovnání, vítěz tenisového US Open si v tomtéž roce vydělal 3 700 000 amerických dolarů.
V roce 2019 byl Prize Pool mezinárodního turnaje The International dokonce 34,3 milionů amerických dolarů.
Jak to bylo v roce 2020?
Pandemie si vyžádala svou daň i v esportu. V důsledku ztráty živých událostí se významně snížilo rozdělování prize money.
Téměř všechny hlavní esporty udělují většinu svých prize money během osobních mezinárodních akcí – z nichž mnohé nelze nahradit online. Výsledkem je, že odvětví esportů zaznamenalo meziroční pokles výher o více než 40 % meziročně.
Je to opravdu sport?
Stejně jako u kteréhokoli profesionálního sportu i u eSportu je potřeba věnovat se mu naplno, protože konkurence jde neustále kupředu. Je potřeba se hraní opravdu věnovat na plný úvazek.
Profesionálním hráčům nestačí pouze výborně ovládat samotné hraní hry, ale je zapotřebí studovat i týmovou taktiku a v neposlední řadě trénovat i fyzickou kondici. Při některých eventech totiž tráví hráči za počítačem i několik hodin v kuse a tedy i hraní počítačových her umí být pěkně náročné.
Esport testuje nejen hráčovy dovednosti, ale také jeho psychiku. Hráč se stává „celebritou“ v gaming světě a jeho výkony hodnotí nejen spoluhráči a trenéři, ale také veřejnost a fanoušci. I malé chyby mohou u fanoušků vyvolat bouřlivou reakci, se kterou se poté musí hráči potýkat.
Vždyt víte, jak to je ve hrách. Každý si myslí, že je nejlepší: „To bych zvládl líp i já...“
Další podobnost mezi tradičním sportem a tím novodobým se dá nalézt taky u věku hráčů. Ano existují sportovci, jejichž druhé jméno je dlouhověkost, ale obecně i zde platí pravidlo, že mladší hráči mají kratší reakční čas a ten je u většiny eSportů klíčovou dovedností.
Ale i pokud je váš rok výroby staršího data, neznamená to, že se v gamingu nemůžete prosadit. I týmy hrající počítačové hry potřebují své trenéry, kteří jim radí s taktikou a o své svěřence se starají.
Streamování x esport – nebo oboje?
Mezi další způsoby, jak si hraním her vydělávat, je streamování. To ve zkratce spočívá v tom, že hrajete nejrůznější hry a živě vysíláte své reakce a dojmy z hraní. To pak streameři propojují s dalšími sociálními sítěmi jako Youtube.
Streamuje se nejčastěji na Twitchi, další možnosti jsou například Facebook nebo Youtube.
Pokud získáte dostatečnou fanouškovskou základnu, lze se tím velmi dobře uživit. I streamování je časově náročné, ale jste časově flexibilnější než hráči týmových her.
Peníze zde můžete vydělávat několika způsoby. Například: příspěvky lidí, předplacení kanálu na několik měsíců, pouštění reklam, sponzoři a další věrnostní programy. Existují také tzv. „Twitch Rivals“ turnaje, které se konají během roku na různé hry. Tam jsou pozvaní různí streameři a soutěží o různé částky.
Streamování obnáší:
- Kvalitní počítač/notebook
- Mikrofon/sluchátka
- Rychlý internet (stahování i načítání), kabel vám dovolí využít plný potenciál internetu
- Zajímavá osobnost
- Dobré herní výkony či smysl pro humor
Pokud ale chcete, aby hraní her zůstalo přece jen zálibou, a přesto přemýšlíte o pracovní změně, vytvořte si profil na naší stránce a prohlížejte zajímavé nabídky spolupráce a možnosti seberozvoje.