Je poměrně snadné udělat někde chybu. Pokud ji ale uděláte v zaslaném životopise, váš potenciální vysněný zaměstnavatel vám určitě nedá šanci na reparát. Podívejte se s námi na 8 nejčastějších chyb, které mohou váš životopis poslat ke dnu.
1. Překlepy a gramatické chyby
Nic jiného nemůže být na prvním místě. Váš životopis musí být naprosto, ale naprosto gramaticky a stylisticky správný. To je úplně to první, čeho si personalista bude všímat. Nesmíte mu dát ani na chvilku možnost, aby si řekl:
„Tenhle člověk neumí ani psát!“
Mohlo by se vám lehce stát, že váš životopis ani dál číst nebude..
2. Nepište obecně
Ne a ne. Personalisté potřebují v co nejkratším možném čase zjistit, co opravdu umíte nebo co se vám už ve vašem profesním nebo studijním životě povedlo. Pokud se například budeme nadále motat okolo personalistiky, tak nepište:
„Práce na personálním oddělení ve firmě XY“.
Buďte více specifičtí:
„Vedení pracovních pohovorů, výběr vhodných kandidátů, jejich zaškolení a uvedení do pracovního procesu. V posledním roce odvedeno přes 50 přijímacích pohovorů.“
Čísla vypadají vždycky dobře, pokud tedy můžete nějaké použít, tak se toho rozhodně nebojte.
3. Jedna velikost nepadne všem
Pokaždé, když se budete snažit jedním stejným životopisem zaujmout více zaměstnavatelů, nepovede to k úspěchu. Zaměstnavatelé v dnešní době očekávají, že vaše CVčko bude upraveno přesně pro ně. Lehkou úpravou svého životopisu před každým zasláním docílíte toho, že se budete schopni mnohem více ztotožnit s nabízenou pozicí nebo společností. Nebojte si počíst něco o firemní kultuře společnosti a zkusit naroubovat váš životopis přesně na míru. Uvidíte, že se setkáte s pozitivními ohlasy.
4. Ani krátké, ani dlouhé
Jedna z opravdu nejtěžších disciplín. Nezávisle na tom, co jste si přečetli o tom, jak přesně má být životopis dlouhý nebo nemá, je důležité si uvědomit, že neexistují žádná předepsaná pravidla, jak má být životopis dlouhý.
Víte proč?
Protože i personalisté jsou pouze lidské bytosti, které mají absolutně odlišný přístup k tomu, jak životopisy zpracovávají a pročítají. To určitě neznamená, že byste měli začít posílat 10 stránkové romány v domnění, že personalista je milovník četby. Obecně se říká, že životopis by neměl být delší než 2 stránky. Pokud ale máte co říct, tak to řekněte. Na druhou stranu, pokud není zapotřebí se rozepisovat, proč se snažit držet 2 stran? Bohatě může postačit i 1 strana.
5. Používejte akční slovesa místo frází
Akce je vždycky zajímavější než oklepaná fráze. Vložte do textu trochu emocí, vašeho pocitu, vašich konkrétních zkušeností. Samozřejmě ale s mírou! Pořád je zapotřebí si uvědomit, že žádáte o práci a nepíšete slohovou práci. Pokud například napíšete:
„Zodpovědnost za vedení univerzitního Help Desku.“
Vyzní to velmi neurčitě a nezajímavě. Zkuste být trochu více akční a kreativní, jako například:
„Pravidelné řešení problémů a selekce dotazů studentů z databáze, která aktuálně čítá přes 5000 registrovaných.“
Ač to může znít trochu hloupě, tak hravosti se meze nekladou. Rozhodně se toho nebojte.
6. Nevynechejte důležité maličkosti
Že aktuálně pracujete, protože si chcete přivydělat nějaké peníze navíc během studia? Je to holý fakt, o který se ve vhodné situaci můžete podělit. Často se vám pak může stát, že u pohovoru narazíte na téma jako je zkrácení pracovního úvazku. To je vzhledem k vašim studijním povinnostem benefit, na který bude personalista připraven už dopředu.
Nepřehlížejte ani skupinu tzv. „soft skills“, které jste získali na předchozích pracovních místech. Do této kategorie řadíme například schopnost pracovat v týmu, time managament, uznávání etických a morálních hodnot. Pro zaměstnavatele jsou tyto dovednosti možná mnohem důležitější, než si myslíte.
7. Pohrajte si s vizuální stránkou
Lidé jí očima. Tak to prostě v dnešní době je a vy se musíte snažit naservírovat vaše CVčko jako nejlepší chod večera. Projděte si nejrůznější šablony, nápady a grafická zpracování. Prostě se inspirujte. Pokud váš text bude v několika různých fontech a 5 různých barvách tak říkajíc ode zdi ke zdi, tak vás dost pravděpodobně nečeká pozitivní odezva. Respektive nečeká vás žádná.
8. Volané číslo neexistuje
Možná něco těžko představitelného ale věřte, že se to opravdu stává. Špatně vyplněné kontaktní údaje jsou naprosto běžnou praxí. Dejte si na to prostě pozor. Několikrát si překontrolujte, jestli je váš mail i telefonní číslo vyplněno a aktualizováno správně. Nechcete se přece připravit o možný kontakt takovou klukovinou.
Jedna rada na závěr…
Se vším zmíněným souvisí jedna rada, která se asi nedá úplně specifikovat jako chyba.
Nechte váš životopis ještě předtím, než ho odešlete pročíst od někoho z vašeho okolí. Uvidíte, že může odhalit chyby, které jste kvůli své vlastní profesní slepotě prostě přehlédli. Víc hlav víc ví.
Nechte si poradit, a hlavně uspějte s vaším nově sestaveným životopisem u vašeho vysněného zaměstnavatele. Přejeme mnoho štěstí!