Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se nemáte od čeho odpíchnout? Nevíte k čemu jste dobří, nebo se bojíte jít za svým snem? Pokud nevíte, kde začít, následující řádky vám snad napoví.
„Bez cíle není cesty k cíly, natož pak k jejímu splnění,“ píše Martin Zikmund.

Co ovlivňuje stanovení cíle

Pojďme se podívat, jak vlastně vybrat ten pravý cíl pro vás.

Faktory ovlivňující naše rozhodutí můžeme souhrnně nazvat jako osobní priority. Slovíčko osobní je velmi výstižné, protože priority se obyčejně opravdu liší u každé osoby zvlášť.

Avšak i přesto existují určité kategorie osobních priorit, které jdou více či méně aplikovat na všechny lidi, kteří se s problémem stanovení životního cíle potýkají.

Osobní priority

Kategorie, které ovlivňují naši volbu, jsou:

  • postoj k rodině,
  • finanční záležitosti,
  • osobní záliby,
  • lokalita uskutečnění cíle.

Ať už mluvíme o zaměstnání, jenž bychom chtěli jednou získat, nebo o cestě, kterou toužíme podniknout, vždy rozhodují naše možnosti a závazky.

Životní cíle

1. Rodina

Spousta lidí může namítnout, že rodina pro ně nepředstavuje výrazný faktor, podle kterého by měli řídit své cíle.

Pokud však rodinu máme, nebo nemáme, vážíme si ji či nikoliv, jestli na nás někdo blízký spoléhá nebo naopak, pokaždé to má vliv na naše konečné kroky.

Když se někdo rozhoduje podle rodiny, většinou není tolik svobodný a idealistický. Při zemi jej drží více závazků a zodpovědnosti.

2. Peníze

Stejně tak můžeme namítnout, že peníze v našem životě velkou roli nehrají.

Zajisté, ne každý spěje k tomu, aby vydělával statisíce a kupoval si velké auta a domy. Z naší planety ještě pořád nezmizeli idealisti a dobré duše snažící se změnit svět na úkor vlastního dobra.

Peníze jsou však pořád prostředek ulehčující lidem cestování, získávání věcí atd. Je velmi pravděpodobné, že by se spousta z nás rozhodla jinak, kdyby disponovala jiným bankovním účtem.

3. Osobní záliby

Pak jsou tady osobní záliby, se kterými rádi naše cíle propojujeme nebo se jimi inspirujeme. Málokdo si vytyčí životní cestu, o níž si myslí, že ho nebude bavit. Trendem v dnešní době je propojování oborů.

Šílené studijní kombinace už nemají jenom studenti z Filozofické fakulty. Na trhu práce nacházejí velké uplatnění IT grafici s manažerským vzděláním i žurnalisti ovládající čínštinu.

4. Lokalita uskutečnění cíle

Chceme-li zůstat doma, nebo se vystěhovat a mytí nádobí není právě naší vysněnou budoucností, musíme tomu přizpůsobit své sny. Uplatnit se na domácím a zahraničním trhu práce bývá rozdíl.

Poptávka se liší stát od státu. Někde scházejí lékaři, jinde zase kameramani. Pokud se někdo chce uplatnit v zahraničí, musí také myslet na jazykovou výbavu.

Životní cíle

Volíme rozumně, plníme úspěšně

Utváření naší budoucí cesty je ovlivněno zmíněnými i mnohými jinými faktory. Při stanovování cíle je důležité, promyslet si svou vizi. Zvážit všechna nebezpečí a komplikace a také to, co všechno budu muset obětovat a co naopak získám.

Samozřejmě, neumíme předpovídat budoucnost. Okolnosti a svět se mění a my s ním, proto je dobré průběžně své cíle zvažovat a upravovat.

Je potřeba najít si cíl, který bude reálný a zároveň uspokojí naše touhy. Mnohdy není lehké slevit ze svých nároků, abychom se naši cestou vůbec mohli vydat. Avšak ukvapeně zahazovat naději se může škaredě vymstít.

„Své cíle si stanovuji krom za krokem. Od největšího po nejmenší,“ říká studentka Nina.